czwartek, 20 lipca 2017

Log Wojtka SP4LVG

W czasach, kiedy otrzymałem licencję krótkofalarską jako system operacyjny królował DOS. Do logowania łączności krótkofalarskich wybrałem program kolegi SP4LVG napisany w CLIPERZE. Do dnia dzisiejszego trzymam potwierdzenie przelewu wykonanego w okienku Poczty Polskiej potwierdzające opłatę licencji na użytkowanie programu. Wersja DEMO umożliwiała wprowadzenie tylko 50 QSO.Program po zakupieniu przesyłany był za pośrednictwem Poczty Polskiej na dyskietce w kopercie.
Zdjęcie przedstawia oryginalną dyskietkę wysłaną przez autora SP4LVG.  Nie istniał internet........

Program współpracuje z dowolnymi CALLBOOK'ami - komenda "Alt+Y".
Polski Callbook  - LOG_C_SP.DBF
Radio Amateur Callbook 1998 - przed wywołaniem programu LOG.EXE należy wywołać rezydentny program RAC.EXE lub RAC98.exe... po zakończeniu pracy z programem należy usunąć z pamięci program RAC.EXE poleceniem "RAC /U"
   c:
   cd \log
   rac
   log quick
   rac /U
Potrafi wyliczyć lokator z podanych współrzędnych - komenda "L".
Oblicza odległości od własnego do wybranego lokatora - komenda "Z".
Można szybko uzyskać informację o ilości niepowtarzalnych łączności zapisanych w logu - "Alt+2".
Sprawdzenie wersji programu Wojtka "V".
Program pozwala logować QSO dla znaków okolicznościowych i podczas pracy z QTH terenowych.  "Nowy" znak zakładamy w polu "M" poprzez komendę - "N". Ilość znaków ograniczona jest do 90. Dla programu dyplomowego ZAMKI POLSKIE może to być zbyt mała liczba.
Pamiętajmy o kopii bezpieczeństwa, którą z poziomu programu wykonuje się poleceniem - "ALT+K".  Zostaje utworzony plik LOGFLS.ARJ w podkatalogu BACKUP. W czasach, kiedy kopia bezpieczeństwa była wykonywana na dyskietkach 1,44 Mb polecenie brzmiało - "lk.bat" i dzieliło plik LOGFLS.ARJ na fragmenty mieszczące się na wielu dyskietkach.

Czas upływał, zmieniały się systemy operacyjne a ja wytrwale korzystałem z tego samego programu. Program miał bardzo małe wymagania; minimalna ilość pamięci RAM to 610 kB, w config.sys trzeba było zadeklarować minimum FILES=45. Tak małe wymagania logu przedłużały życie prostych laptopów, które były obecne wraz z krótkofalowcami w ruinach wielu zamków (program zamkowy Marka-SQ5GLB), czy uczestniczyły w logowaniu łączności z latarni morskich. Sam, log Wojtka, zainstalowałem w laptopie toughbook PANASONIC CF-25. Do laptopa mam dodatkowy akumulator zamiennie montowany w miejscu kieszeni CD-ROM. Akumulator podstawowy i dodatkowy pozwalają na cały dzień pracy komputera. Atututem tego laptopa jest napięcie zasilania wynoszące 12 V. Obecnie program Wojtka pracuje w systemie WIN-7 PRO 64 bit w okienku DOS-BOX. Fajnie jest dalej korzystać z komend dosowskich; nasi młodzi koledzy już z tej przyjemności nie korzystają.
Aktualną wersję programu DOS-BOX pobieramy ze strony: http://www.dosbox.com/
Po zainstalowaniu programu DOS-BOX wgrywamy program SP4LVG. Przykładowo:
 
   MOUNT C C:\SP4LVG
   C:
   log

Skróty klawiszowe w DOS-BOX:
Alt+Enter pełny ekran
Ctr+F9 zamykanie DosBox
Ctr+F10 Uruchomienie myszy


Możemy w notatniku przeedytować plik autoexec np zmieniając:
fullscreen=false na wartość =true grafika zostanie wyświetlona nie w oknie a na całym ekranie.
fullresolution=false na wartość =true; grafika będzie wyświetlana prawidłowo.
fullresolution=original zmieniamy na rozdzielczość ustawioną w Windows 
w moim przypadku jest to:  =1280x1024

W przypadku, kiedy chcemy zainstalować stację CD-rom czy DVD-rom wpisujemy wiersz:

MOUNT D H:\ -t cdrom

gdzie litera H oznacza naszą stację widoczną w Windows.
W DosBox stacja będzie widoczna pod literą D.

Podczas zawodów krajowych korzystam z programu Marka Niedzielskiego SP7DQR,
o nazwie DQR_ Log. Ostatnia wersja to: 3.2.9.


Podczas zawodów SPDX Contest łączności loguję w programie Tadeusza LA0FX (SP9CSO). Piersze swoje zawody logowałem w wersji programu 3.98,
kolejne zawody do dziś (!) loguję w wersji programu 4.06.


Po zainstalowaniu programu DOS-BOX wgrywamy program LA0FX. Przykładowo:

MOUNT C C:/LA0FX
C:
spspdx

Log uruchomiony w DosBox nie pozwala na zmianę czasu z lokalnego na UTC... jest to jedyna trudność. 
Program dostępny był na stronie http:\\www.qsl.net/la0fx przez pewien czas nawet po śmierci autora. Przez kolejne lata program można było pobrać ze strony http:\\spdxcontest.pzk.org.pl. Dziś link nie jest już dostępny...

W tym miejscu zdecydowałem się przywołać własny artykuł zamieszczony 

w wakacyjnym wydaniu Magazynu Krótkofalowców QTC  z  2005 roku.
PANCERNY  NOTATNIK

Mamy coraz mniej czasu do uprawiania własnego hobby. Wielu z nas przestało korzystać z ołówka i kartek papieru podczas łączności w terenie. Wyprawy: zamkowa czy latarniana wiążą się z bardzo dużą ilością wpisów do logu. Następnie przepisanie danych z logu papierowego do komputerowego powtórnie pochłania olbrzymią ilość czasu. Przed zabraniem ze sobą drogiego laptopa z górnej półki powstrzymują nas trudne warunki, które mogły doprowadzić do zamoknięcia sprzętu na deszczu czy w rosie, porysowania na murach zamkowych, czy uszkodzenia mechanicznego zawias i obudowy podczas upadku z lekkiego stoliczka turystycznego, wokół którego zawsze pełno jest różnych kabli. Na giełdach komputerowych i na Allegro pokazały się niedrogie  pancerne laptopy, których młodość już dawno przeminęła, określane wspólną nazwą TOUGBOOK,.
Przykładem takiego laptopa jest PANASONIC TOUGHBOOK CF-25 .
Myślę, że laptop CF-25, wprowadzony na rynek w 1997 roku, stał się najczęściej wybieranym przez krótkofalowców komputerem do logowania łączności w terenie. Zadecydowały o tym szczególne cechy budowy komputera kompromisów:
§  Obudowa komputera wykonana z metalu, poza swoją wytrzymałością idealnie zabezpiecza komputer przed oddziaływaniem pola wysokiej częstotliwości z TRX’a,
§  Wygodna klawiatura odporna na zalanie wodą i zasypanie piaskiem,
§  Ekran ciekłokrystaliczny osłonięty 4mm akrylową szybą i zabezpieczony gumowymi uszczelkami,
§  Dysk twardy umieszczony w specjalnym żelu absorbującym energię upadku,
§  Stacja dysków zabezpieczona materiałem absorbującym wibracje,
§  Wodoszczelny touchpad,
§  Umiejscowienie procesora w dobrze przewodzącej ciepło, metalowej obudowie wyeliminowało z konstrukcji hałasujący i pompujący kurz wentylator,
§  Masywne, uszczelnione zawiasy,
§  Wygodna metalowa rączka do przenoszenia laptopa,
§  Napięcie zasilania 9 ¸15 V; czyli takie samo jak na zaciskach naszych stabilizowanych zasilaczy,
§  Możliwość wykorzystania dwóch akumulatorów litowo-jonowych, jednego we właściwej kieszeni i drugiego umieszczonego w miejscu stacji FD lub CDROM, co zdecydowanie wydłuża czas pracy z dala od źródeł energii,
§  Stabilna praca z systemem operacyjnym WINDOWS 98.

Laptop sprzedawany był w kilku wykonaniach;

OZNACZENIE LAPTOPA
PROCESOR
PENTIUM
CACHE INTERNAL
CACHE
EXTERNAL
NAZWA
POTOCZNA
CF-25CG82xx
100 MHz 2,9V
16 kB
256 kB
MK-1
CF-25DGxx
CF-25DJxx
120 MHz 2,9V
16 kB
256 kB
CF-25EGCxx
133 MHz 2,9V
16 kB
256 kB
MK-2
CF-25FJFxx
CF-25FVFxx
CF-25FXFxx
150 MHz 2,9V
16 kB
256 kB
CF-25Lxxx
166MHz MMX
32 kB
256 kB
MK-3

  • z monitorem LCD TFT o wielkości matrycy 10,4” lub 12,1”
  • z monitorem LCD STN o wielkości matrycy 12,1”,
  • z twardym dyskiem 1,35GB, 1,44GB lub 2,16GB
  • z pamięcią operacyjną16MB rozbudowywaną do 48 lub 80 MB i z pamięcią 32MB z możliwością rozbudowy (EDO 144-pin) do 96MB w przypadku MK-3,
  • VRAM 1 lub 2MB.
Wszystkie modele laptopów CF-25 posiadają: 9-pinowy port szeregowy, port równoległy, gniazdo zewnętrznego monitora, gniazdo PS-2 myszy lub zewnętrznej klawiatury, gniazdo słuchawkowe, port podczerwieni IrDA, gniazdo zasilania oraz port replikatora.
Laptopy można rozbudować poprzez użycie kart rozszerzeń typu PCMCiA o dodatkową pamięć, modem, faks-modem, kartę sieciową, dysk twardy, czytnik kart CHIP’owych, czytnik kart SIM, dekoder ZV-DVD, kartę kontrolera SCSI itp. CF-25 posiadają trzy gniazda 16-bitowe PCMCiA typu I i II w tym jedno typu III; wszystkie obsługują technikę Zoomed Video, która umożliwia dekodowanie plików MPEG-2 z użyciem karty ZV. Dzięki kartom sieciowym PCMCiA możemy zbudować sieć, której przepustowość dla karty 100Mb/s osiągnie w przypadku laptopa CF-25 około 20¸25 Mb/s. 
Po zainstalowaniu czytnika PCMCiA w domowym komputerze (koszt używanego 8-20 zł) karta PCMCiA jest najlepszą formą prowadzenia wymiany danych pomiędzy laptopem i komputerem domowym. Osobiście cały log Wojtka-SP4LVG mam wgrany na kartę i uruchamiam z karty ATA FLASH 96MB. Kartę przekładam pomiędzy jednym a drugim komputerem mając zawsze aktualną bazę w logu. Obecnie tanieją pamięci typu CF; mając adapter PCMCiA«CF (koszt około 25 zł) możemy korzystać ze wspólnego nośnika danych dla aparatu cyfrowego, odtwarzacza MP3 i laptopa.
Jedną z wad laptopa jest brak gniazda wejściowego do karty dźwiękowej. Karta dźwiękowa kompatybilna z Sound Blaster Pro posiada jedynie wyjście słuchawkowe stereo. Tym samym laptopa nie możemy wykorzystywać do dwustronnej transmisji PSK itp.
Drugą z wad jest brak łącza typu USB. Wady tej nie możemy zrekompensować poprzez użycie karty PCMCiA, ponieważ wszystkie karty z dodatkowymi portami USB są kartami 32 bitowymi, określanymi mianem CardBus, nieobsługiwanymi przez CF-25. W grupie CardBus znajdują się również karty GPRS, GSM, karty FireWire, karty WLAN, karty WiFi, karty BLUETOOTH, większość kart TV (odnalazłem jeden tuner TV w wersji 16 bitowej).
Prawie w każdym modelu używanego laptopa trzeba wymienić akumulatory na nowe. Wymiana taka może osiągnąć cenę do 35 zł za ogniwo najczęściej o istotnie większej pojemności niż w oryginale z 1997 roku.
W 1997 roku komputer CF-25 kosztował ponad 4.000 $ i kupowany był przez wojsko, policję, straż przybrzeżną, służby geodezyjne; w Kanadzie, USA, Wielkiej Brytanii i w Niemczech.  Dziś cena używanych laptopów CF-25 jest rzędu 300¸400 zł w zależności od rodzaju procesora i wielkości przekątnej LCD.
W 1999 roku miejsce CF-25 zajął model CF-27 z procesorem 333MHz PENTIUM III. Następny model z linii laptopów pancernych CF-29 zbudowany został na bazie niskonapięciowego  procesora CENTRINO 1,4GHz PENTIUM „M” z FSB 400MHz ale jest to już wydatek bliski 30 tys. zł.
Jedną z lepszych rekomendacji dla laptopa PANASONIC CF-25 wystawił Marek-SQ5GLB. Po rozpruciu kadłuba jachtu na Wiśle wylał wodę ze swojego laptopa, osuszył go i... po włączeniu zasilania TOUGHBOOK był gotowy do logowania. Inaczej miała się sprawa z ICOM’em, który po wylaniu wody, osuszeniu i włączeniu zasilania trzeba było oddać do przysłowioweg ZURT’u.
Sławek-SP5QWJ
Fotografię wykonał autor bloga SP5QWJJuż po napisaniu i opublikowaniu artykułu odnalazłem sposób na rozkodowanie symboli zawartych w oznaczeniu CF-25 X X X X XX X :

C = Pentium 100MHz
D = Pentium 120MHz
E = Pentium 133MHz
F = Pentium 150MHz
L = Pentium 166MHz MMX
G = 10.4 TFT Colour / 800 x 600
V = 12.1 STN Colour / 800 x 600
J = 12.1 TFT Colour / 800 x 600
X = 12.1 TFT Colour / 1024 x 768
8 = 840GB
C = 1.35GB (1.44GB)
F = 2GB
M = 4GB
2 = 8 MB
4 = 16MB
8 = 32MB
AA = Mark1
CA = Mark2
EA = Mark3
E = UK
M= USA & Canada
G = Germany
I or T = Italy
F = France
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz