piątek, 3 kwietnia 2020

Георгий Члиянц - UY5XE


We Lwowie, w 2004 roku, miałem przyjemność poznać wspaniałego krótkofalowca Grzegorza-UY5XE uhonorowanego: DXCC-HR mix, Premier IOTA Award, RRA-HR, W.A.B.A., DIG-Tr., YASME, 58-DUF, 5B-DXCC, autora wielu opracowań poświęconych bliskim nam tematom w tym:
1.      „Dla DX-mena” Broszura opisuje programy dyplomowe, regulaminy zawodów, zawiera bank danych IARU i UARL, wymienia adresy biur QSL.
2.      „Historia” jest zbiorem informacji o początkach elektro-, radio-  techniki i komunikacji.
3.      „Twoja droga w eter” Broszura zawiera materiały gwarantujące zdanie egzaminów na wszystkie stopnie licencji krótkofalarskich.
4.      „Narodziny i rozwój krótkofalarstwa” Autor na ponad 90 stronach opisuje rozwój krótkofalarstwa na terytorium byłego Związku Radzieckiego. Wylicza zbiory eksponatów muzealnych i kolekcje prywatne  poświęcone krótkofalarstwu podając adresy i nazwiska osób opiekujących się ekspozycjami. Broszura zawiera olbrzymią ilość ilustracji i fotografii w tym pierwszych kobiet krótkofalowców. Wymienia pierwsze przyznane znaki nadawcze klubowe i indywidualne oraz nasłuchowe. Nie pomija „trudnego” tematu represjonowania krótkofalowców w latach 1930-1950.
5.      „Krótkofalowcy – kto jest kto !” Broszura rozszyfrowuje ponad 300 znaków krótkofalowców. Są wśród nich monarchowie, pisarze, astronauci, piloci, aktorzy, piosenkarze, sportowcy, dyplomaci, bankowcy, misjonarze, podróżnicy, naukowcy. W broszurze wymienieni są krótkofalowcy, którzy wykonali pierwsze unikalne na skalę światową QSO. Odnaleźć możemy znane znaki takie jak G5RV czy HB9CV jak również poznać nowe np.: założycieli firmy Rohde&Schwarz, firmy Collins czy kosmonautów z promów Atlantis, Columbia i Discovery. Okazuje się, że prezydenci: Chile, Ruandy, Włoch, Nikaragui i Argentyny też byli krótkofalowcami. Aktor Marlon Brando pracował aż spod 6 znaków. UY5XE przytacza znak krótkofalowca, który wykonując 48.100 łączności w 1978 roku trafił do Księgi Ginessa. Broszura ilustrowana jest wieloma ciekawymi kartami QSL w tym QSL’kami wykonanymi na banknotach lub stylizowanych na wzór banknotów.
6.      „Jego znak wywoławczy - RAEM”. Broszura składa się z dwóch części. Pierwsza część opisuje chronologicznie krótkofalarską stronę życia  polarnika, doktora geografii, filatelisty Ernesta Teodorowicza Krenkiela, żyjącego w latach 1903-1971. W 1930 roku Krenkiel ustanowił rekordową odległość w półtoragodzinnej łączności na fali 43m. z mocą nadajnika 250W wynoszącą  20.000 km. Druga część przytacza między innymi opowiadania z publikacji „Na krótkiej fali”.
7.      „Historia jednego SOS”poświęcona osobie N. Schmidta, który odebrał sygnał wołania o pomoc z tonącego statku ITALIA. Jest to znacznie rozszerzona historia opisana w 6 numerze z 2003 roku miesięcznik RADIO.
8.      „Nasz pierwszy krótkofalowiec” Mowa o Siergieju Stiepanowiczu Żydkowskim.
9.      „Krótkofalowcy – Czarnobylowi” Broszura opisuje udział krótkofalowców, w tym również autora opracowania, w usuwaniu resztek paliwa rozrzuconego wokół reaktora elektrowni w Czarnobylu z użyciem dwóch odpowiednio przystosowanych ŁUNOCHODÓW. Krótkofalowcy usuwający skutki awarii atomowej elektrowni powołali 7 października 1990 roku krótkofalarskie stowarzyszenie „Świat-Czarnobyl”. Corocznie, poczynając od 26 kwietnia 1991 roku, stowarzyszenie organizuje  „Memoriał pamięci Czarnobyla”. Sponsorem memoriału jest miesięcznik RADIO a wydanie broszury dofinansował Russian Contest Club.
UY5XE swoje opracowania wydaje w formie papierowej, jak również pod postacią cyfrową.
Wszystkie pozycje wydane są w języku rosyjskim.
10.  „Historia krótkofalarstwa we Lwowie” Jest to kronika obejmująca lata 1924 – 1939. Broszura wydana została w 75 rocznicę założenia pierwszego krótkofalarskiego klubu w Europie. Klubu, który do dnia dzisiejszego utrzymuje bardzo wysoki poziom aktywności DX-owej nieustannie zdobywa prestiżowe nagrody i dyplomy. Naprawdę miło jest czytać o założycielach Lwowskiego Klubu Krótkofalowców o Janie Ziębickim, Stanisławie Kozłowskim, Wacławie Fridmanie, Janu Kozielu, Stanisławie Komarnickim, o Szkole Kadeckiej, oglądać zdjęcia i schematy pierwszych nadajników. Broszura omawia: wydanie pierwszych numerów „Krótkofalowca Polskiego”, początki ogólnopolskiego QSL-biura oraz pierwszy podział Polski na 5 okręgów wywoławczych  z 1928 roku. Część materiałów do kroniki udostępnił Tomek-SP5CCC; myślę, że już wkrótce o historii polskiego krótkofalarstwa będziemy mogli czytać po polsku w książce autorstwa Tomka Ciepielowskiego – w innym przypadku pozostaje przetłumaczyć mi „Historię polskiego krótkofalarstwa...” z języka rosyjskiego -  na co mam już zgodę autora UY5XE.
11.  „U źródeł światowego krótkofalarstwa” Kronika 1898-1928.
12.  „Krótkofalowiec – radiotelegrafista legendarnym wywiadowcą”
Георгий Члиянц  - UY5XE.
Zdjęcie wykonałem we Lwowie w 2004 roku.
Георгий-UY5XE  +  Krzysztof-SQ5HAU  +  Jerzy-SP5VJO
Uroczystość: 90 lat Lwowskiego Klubu Krótkofalowców.
Zdjęcie wykonałem w 2016 roku w Brzuchowicach pod Lwowem.
13. Georgij-UY5XE wspólnie z Tomkiem Ciepielowskim SP5CCC wydali książkę:
"Lwowski Klub Krótkofalowców Zarys Dziejów".
Książka została wydana w języku polskim przez Wydawnictwa Komunikacji i Łączności w 2008 roku.

Współautorzy książki LKK: Georgij-UY5XE i Tomek-SP5CCC.
Zdjęcie wykonałem w 2006 roku w Rodatyczach na Ukrainie.

1 komentarz:

  1. Z Georgijem-UY5XE spotkałam się we Lwowie w 2004 roku. Po katastrofie w Czarnobylu był człowiekiem, który na pierwszej linii frontu likwidował skutki wybuchu reaktora jądrowego. Pojazd kosmiczny, którym się przemieszczał po skażonym terenie nie uchronił go w pełni przed skutkami napromieniowania. Jego opowieści o przebiegu akcji, o wspaniałej postawie i poświęceniu ludzi były wyjątkowe. Słuchaliśmy Georgija do białego rana.
    Elżbieta-SP5EBB

    OdpowiedzUsuń