piątek, 21 stycznia 2022

Sterowanie silnikiem wciągarki 230 V.



Na polskim rynku powszechne są wciągarki linowe z rynku chińskiego. Importerzy oferują wciągarki o nośności do 990 kg i deklarują, że silnik dla takiej nośności ma wystarczającą moc 1.300 W. W silnik wbudowany jest hamulec cierny, który automatycznie zatrzymuje ruch silnika po zaniku napięcia. Występują wciągarki z napędem jazdy napędzane dodatkowym, mniejszym silnikiem o mocy 150 W. Sterowanie jazdą i ruchem góra-dół odbywa się z jednego pilota wyposażonego dodatkowo w wyłącznik awaryjny. Aby zrealizować wszystkie funkcje do pilota, dla wciągarki z funkcją jazdy, doprowadzony jest przewód siedmiożyłowy. Dla wciągarki jedynie z opcją góra  dół wystarczy przewód czterożyłowy.

Zmiana kierunku obrotów silnika uzwojonego symetrycznie.
Obojętne czy zamienimy miejscami U1U2 czy Z1Z2
Schemat zaczerpnięty z: http://elektro--hobby.blogspot.com

Asynchroniczny silnik wciągarki ma nawinięte dwa symetryczne uzwojenia czyli całkiem inaczej niż w tradycyjnym silniku jednofazowym do pracy jednokierunkowej, w którym to mamy uzwojenie główne i uzwojenie pomocnicze, w które to wpięty jest kondensator rozruchowy. Symetria uzwojeń ułatwia zmianę kierunku obrotów silnika. Zmiana kierunku wirowania dokonywana jest przez zmianę kierunku przepływu prądu w jednym z dwóch uzwojeń silnika i to obojętne w którym. Praktycznie rzecz biorąc jest to silnik dwufazowy. Uzwojenia w chińskich silnikach nawinięte są drutem aluminiowym i w krótkim czasie (dotyczyło to w moim przypadku już trzech wciągarek) wymagały przezwojenia. Nowe uzwojenia wykonaliśmy już drutem nawojowym miedzianym. A.... sprzedawca gwarantował, że silnik posiada uzwojenie miedziane !

Schemat ideowy sterowania wciągarką
napędzaną silnikiem jednofazowym 230 V.

Legenda:

     C1  - kondensator blokowy 45 µF 450 V DC

     Wd - przycisk sterujący jazdą w dół

     Wg - przycisk sterujący jazdą w górę

     WA - wyłącznik awaryjny

     Kr  - wyłącznik krańcowy splątania liny

              często występują dwie krańcówki: 

                                - zabezpieczająca przed nawinięciem zblocza na bęben

                                - zabezpieczająca przed splątaniem liny (złym jej ułożeniem)

     P   - przyłącze silnika jednofazowego 230 V AC

     M  - silnik jednofazowy 1.300 W, 230 V AC


Kondensator rozruchowy dobierany jest ze wzoru:

C = 1800 x moc silnika w watach napięcie zasilania do kwadratu w voltach

C = 1800 x 1300 / 230 x 230

C = 44,23 µF   w moim przypadku zabudowany kondensator ma pojemność 45 µF

Maksymalnie uproszczony schemat sterowania Góra - Dół.
Kaseta sterująca wciągarką wymaga połączenia przewodem 5-żyłowym.
Po umieszczeniu kondensatora w kasecie wystarczy przewód 3-żyłowy.

W tym miejscu należy wspomnieć o parametrach lin stalowych stosowanych we wciągarkach. Chiński producenci we wciągarkach 500/990 kg oferuje linę o średnicy 6 mm o Rm=1.870 N/mm2.




Liny o zmniejszonej odkrętności

17x7, w zakresie średnic 6 do 12 mm, przeznaczone głównie do dźwigów budowlanych i przemysłowych (żurawie, dźwigi samojezdne, suwnice przemysłowe), o średnim zakresie wysokości podnoszenia, pracujące na wielokrążkach, mogą być oferowane wg ISO 2408, PN-ISO 2408,

18x7, w zakresie średnic 6 do12 mm, tu np. 18x7+FC - rdzeń włókienny, 19x7, czyli 18x7+IWS - rdzeń stalowy, przeznaczenie jak wyżej, w porównaniu z linami 17x7 są minimalnie elastyczniejsze; liny mogą być produkowane wg ISO 2408, PN-ISO 2408, DIN 3069, w klasie wytrzymałości 1770 i 1960 oraz 2160 MPa


2 komentarze: