piątek, 11 sierpnia 2017

Radiostacje BŁYSKAWICA i BURZA w Powstaniu Warszawskim 1944

Wszyscy słyszeli o powstańczej radiostacji BŁYSKAWICA, która rozpoczęła nadawanie komunikatów w dniu 8 sierpnia 1944 roku. Mniej osób wie, że istniała druga, rezerwowa radiostacja BURZA. Radiostacje były zlokalizowane w różnych miejscach a personel radiostacji wzajemnie się nie znał. Do każdej z radiostacji dostarczane były te same teksty komunikatów. Po zaniku sygnału radiostacji BŁYSKAWICA miała przejąć nadawanie komunikatu niezwłocznie radiostacja BURZA.
Radiostacja BŁYSKAWICA  nadawała komunikaty cztery razy dziennie: 9-45, 10-00, 19-30, 22-00 w języku polskim oraz dwa komunikaty o 10-00 i 22-00 po angielsku. Ostatni komunikat został nadany 4 października 1944 roku i o godzinie 19-20 radiostacja została świadomie zniszczona.

Z okazji 75 lat Polskiego Związku Krótkofalowców odbyła się 26 lutego 2005 roku Sesja Techniczna, na którą zostali zaproszeni między innymi:

Antoni ZĘBIK - SP7LA.
foto: autor bloga


- konstruktor radiostacji powstańczej BŁYSKAWICA i jej repliki Antoni Zębik posiadający znak krótkofalarski SP7LA. Przedwojenny znak krótkofalarski to: SP1ZA, w 1939 roku dowódca radiostacji SP2KL.Włodzimierz MARKOWSKI - SP5MW.
foto: autor bloga
- konstruktor radiostacji i repliki radiostacji powstańczej BURZA Włodzimierz Markowski posiadający znak krótkofalarski SP5MW. Znak krótkofalarski z 1939 roku to SP1WM. Mieszkaniec Grodziska Mazowieckiego i Podkowy Leśnej.
Na uroczystej Sesji Polskiego Związku Krótkofalowców  przypadło mi w udziale wykonanie serwisu fotograficznego z ramienia PZK.

Sesja składała się z dwóch części; pierwszej w wielkiej sali konferencyjnej, drugiej w Muzeum Powstania Warszawskiego. Przebieg wypadków podczas tej drugiej części okazał się trudny do przewidzenia.

W małej salce na stoliku pokrytym obrusem wykonanym na szydełku stała już replika powstańczej radiostacji. Do Muzeum wchodzi Antoni Zębik, który zostaje przedstawiony pierwszemu napotkanemu przewodnikowi po Muzeum i... w krótkim czasie wszyscy przewodnicy porzucają swoich zwiedzających i gromadzą się w małej salce, gdzie została wyeksponowana replika radiostacji.
Antoni ZĘBIK w Muzeum Powstania Warszawskiego.
foto: autor blogaKażdy chce zobaczyć konstruktora BŁYSKAWICY i z jego ust usłyszeć wypowiedzianą historię, zadać konstruktorowi osobiste pytania.  Turyści i zwiedzający Muzeum na czas przynajmniej jednej godziny zostali pozostawieni sami sobie, w zacnym celu, aby w przyszłości móc im przekazywać informacje wypowiedziane bezpośrednio przez konstruktora BŁYSKAWICY.

Życie Muzeum wróciły do normy, zaproszeni honorowi goście zaczęli kierować się do szatni, wydawać by się mogło, że już nic ciekawego się nie wydarzy i w takim momencie stałem się świadkiem rozmowy pomiędzy Antonim Zębikiem i Włodzimierzem Markowskim. Dodać trzeba, że obaj konstruktorzy podczas Powstania Warszawskiego nigdy się nie spotkali. W okresie międzywojennym wymienili się jedynie kartami QSL potwierdzającymi łączność na falach krótkich. Włodzimierz Markowski z wielkim wyrzutem mówi do Antoniego Zębika:

Jak Ty mogłeś tak źle zabezpieczyć radiostację na czas transportu do Warszawy, radiostacja zamokła i to ja musiałem ją naprawić. Nie miałem w zapasie lampy nadawczej, której Ty użyłeś w konstrukcji, aby użyć innej, musiałem przekonstruować całą końcówkę mocy ! Niefrasobliwe zapakowanie radiostacji przez Ciebie przyczyniło się do nadania komunikatu powstańczego dopiero w osiem dni po wybuchu Powstania Warszawskiego !

To był dla mnie najciekawszy moment, który przypomina mi się podczas kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego (!!!)
Na zdjęciu:
autor bloga: Sławek-SP5QWJ
obok konstruktora radiostacji powstańczej BŁYSKAWICA Antoniego-SP7LA.
Kilka miesięcy później w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Włodzimierz Markowski podjął zobowiązanie, że stworzy w pełni funkcjonalną replikę radiostacji BURZA. W krótkim czasie do Muzeum Powstania Warszawskiego trafiła radiostacja - stanęła obok BŁYSKAWICY.
W 90% konstrukcja powstała z autentycznych części i podzespołów.Włodzimierz MARKOWSKI - SP5MW
na terenie klubu SP5PPK nad Wisłą.Historia radiostacji powstańczej BŁYSKAWICA oraz przebieg budowy jej repliki zostały spisane przez mojego przyjaciela, krótkofalowca, dziennikarza, Wiesława Pasztę - SQ5ABG w wydanej w 2009 roku książce "CIEŃ BŁYSKAWICY". Wiesław był inicjatorem budowy repliki radiostacji.

Wiele zdjęć do tej książki trafiło z mojego archiwum.

Powyższy post trafił na stronę:
www://obiektyw.info

7 komentarzy:

 1. Miło otrzymać podziękowanie od autora książki "Cień Błyskawicy".

  OdpowiedzUsuń
 2. Szybka Gotówka - https://redirect.qxa.pl/YxNh9 - Uzyskaj Szybką Pożyczkę

  OdpowiedzUsuń
 3. 38 yr old Accountant III Travus O'Hannigan, hailing from Gravenhurst enjoys watching movies like Los Flamencos and Knapping. Took a trip to Boyana Church and drives a Ferrari 340 MM Competition Spyder. pojawiaja sie na tej stronie

  OdpowiedzUsuń
 4. Szukasz nowego domu w Sanoku? Na sprzedaż! Wynajmij swój własny dom już dziś. #sanok #nieruchomosci #mieszkania #dom nieruchomosci.sanok.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. prawnik rzeszów - Jesteśmy prawnik-rzeszow.biz, kancelarią prawną z siedzibą w Rzeszowie. Jesteśmy małą kancelarią, dopiero zaczynamy swoją działalność, dlatego potrzebujemy dotrzeć do większej liczby osób. Oferujemy usługi prawnicze i musimy rozpowszechnić naszą nazwę, więc jeśli masz czas, aby napisać o nas, będziemy wdzięczni. Chciałabym podziękować za poświęcony czas, ponieważ wiem, że jesteście bardzo zajęci i naprawdę to doceniamy. Jeśli masz jakieś pytania, proszę nie krępuj się pytać.

  OdpowiedzUsuń